PL

Core Ultra 9 285K vs Ryzen 9 7950X

VS

Ocena wydajności

Core Ultra 9 285K 2024, $589 · 24/24 rdzenie/wątki, 125 W
90,61
Ryzen 9 7950X 2022, $699 · 16/32 rdzenie/wątki, 170 W
89,63

Core Ultra 9 285K i Ryzen 9 7950X są niemal równie szybkie (różnica poniżej 3%) — wybieraj według ceny, gniazda i platformy.

Różne gniazda (LGA1851 i AM5) — przejście z jednego na drugi wymaga innej płyty głównej.

Ocena to nasze wyliczenie na podstawie specyfikacji (rdzenie, wątki, taktowanie, generacja architektury), a nie wynik testu. 100 = najszybszy procesor w bazie.

Prawdziwe testy

Co sprawdza test

Blender to popularny darmowy program do grafiki 3D. Test każe urządzeniu wyrenderować trzy gotowe sceny 3D (światło, cienie, odbicia) i liczy, ile przebiegów obliczeń zdąży wykonać w minutę. Im wyższa liczba, tym szybciej radzi sobie z ciężką pracą: 3D, montaż wideo, obróbka zdjęć. Na procesorze test obciąża wszystkie rdzenie naraz, więc pokazuje jego pełną moc; na karcie graficznej — jej moc obliczeniową.

Renderowanie na CPU (Blender)

szybszy niż 99% testowanych · uruchomień: 280

szybszy niż 98% testowanych · uruchomień: 246

Mediana prawdziwych uruchomień testu na komputerach użytkowników. Nie pokazuje FPS w grach. Dane z: 31.10.2026.

Podstawowe informacje

Core Ultra 9 285KRyzen 9 7950X
Ocena (0–100) 90,61 89,63
Miejsce w rankingu 3 4
Cena/wydajność (0–100) 55,21 46,02
Efektywność energetyczna (0–100) 37,88 27,55
Typ Stacjonarny Stacjonarny
Producent Intel AMD
Architektura Arrow Lake Zen 4 (Raphael)
Data premiery 24.10.2024 27.09.2022
Cena premierowa $589 $699

Specyfikacja

Core Ultra 9 285KRyzen 9 7950X
Rdzenie 24 16
Wątki 24 32
Rdzenie P + E 8 + 16 brak danych
Taktowanie bazowe 3,7 GHz 4,5 GHz
Taktowanie maksymalne 5,7 GHz 5,7 GHz
Pamięć cache L2 40 MB 16 MB
Pamięć cache L3 36 MB 64 MB
Proces technologiczny 3 nm 5 nm
Odblokowany mnożnik tak tak
Zintegrowana grafika Intel Graphics AMD Radeon Graphics
NPU (akcelerator AI) nie nie

Kompatybilność

Core Ultra 9 285KRyzen 9 7950X
Gniazdo LGA1851 AM5
TDP 125 W 170 W
Maks. temperatura 105 °C 95 °C

Pamięć i PCI Express

Core Ultra 9 285KRyzen 9 7950X
Typ pamięci DDR5-6400 DDR5-5200
Kanały pamięci 2 2
Maks. pamięć 256 GB 192 GB
Wersja PCI Express 5.0 5.0
Linie PCIe 24 24

Plusy i minusy

Core Ultra 9 285K

  • jeden rdzeń szybszy o 4%
  • więcej rdzeni: 24 wobec 16
  • niższe TDP: 125 W wobec 170 W
  • nowszy: premiera w 2024
  • tańszy na premierę: $589 wobec $699

Ryzen 9 7950X

  • więcej wątków: 32 wobec 24
  • większy cache L3: 64 MB wobec 36 MB

Inne porównania

Ocena odwiedzających

— Głosów: 0

Oceń od 1 do 5 Core Ultra 9 285K:

— Głosów: 0

Oceń od 1 do 5 Ryzen 9 7950X:

Pytania i komentarze

Podziel się doświadczeniem, zadaj pytanie lub zgłoś błąd na tej stronie: Core Ultra 9 285K / Ryzen 9 7950X.

Linki w komentarzach są zabronione.

Brak komentarzy — bądź pierwszy.